ИНОВАТИВНИ ПРАКТИКИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2025-2026 г.
- Седмица на откритите практики 16 – 20 Март 2026 г.
- ───── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ────────── ❈ ❈ ❈ ─────
На 19.03.2026 г. във Второ СУ „Н. Й. Вапцаров“ се проведе един по-различен, вълнуващ и вдъхновяващ урок – театър, посветен на финансовата грамотност и участието ни в националната инициатива „Да завъртим Въртележката на парите – заедно!“.
С много емоция, творчество и екипен дух учениците ни показаха, че ученето може да бъде истинско преживяване – такова, което остава в сърцето и учи на важни житейски уроци.
Урокът бе организиран от г-жа Цветелина Миткова и г- н Яни Янчев, които с учениците от 2.б клас и подкрепата на ученици от 10. и 11. клас – представиха прекрасно доказателство, че когато малки и големи работят заедно, се раждат истински вдъхновяващи резултати!
Събитието е част от инициативите за Световната седмица на парите (16.03 – 20.03.2026 г.) и събра специални гости – директора на училището г-жа Елка Станева, ЦДГ 11 „Изгрев“ и ЦДГ 10 „Детелина“, както и учители от училището, които споделиха този вдъхновяващ момент с нас.
Благодарим на всички участници и гости, че заедно превърнахме този ден в празник на знанието, въображението и отговорното отношение към парите!
#GMW2026#VartelezkaNaParite#IFG#Edu5
@GlobalMoneyWeek
@FinancialLiteracyInitiative
───── ❈ ❈ ❈ ─────
Бинарен иновативен урок в 5.б клас на тема: „Златното момиче“ – материални и духовни ценности на човека“.
На 29 януари с учениците от 5. б клас беше проведен бинарен иновативен урок по български език и литература и технологии и предприемачество, посветен върху приказка „Златното момиче“ и темата за материалните и духовните ценности. Урокът беше реализиран от г-жа Адриана Каменова – учител по БЕЛ, и г-жа Красимира Александрова – учител по технологии и предприемачество.
На урока присъстваха директорът на училището- г-жа Станева, както и учители от училището, което превърна събитието в пример за споделяне на добри иновативни практики.
Занятието премина в игрово-развлекателна и интерактивна форма. В началото учениците представиха сюжета на приказката чрез приложението Scratch, след което демонстрираха собственоръчно изработени проекти с екологична насоченост. С използването на рециклируеми материали те илюстрираха ключови моменти от произведението, като визуално представиха „златната“ и „черната“ река – символи на човешкия избор и вътрешния свят на героите, както и домашно на бабата и дома на момичетата.
В хода на урока беше обърнато внимание на качествата на двете момичета, за да се подчертае, че материалният свят отразява духовния свят на човека. В часовете по технологии и предприемачество, под ръководството на г-жа Красимира Александрова, учениците изработиха проектите си, които имаха екологична насоченост. В литературната част, водена от г-жа Адриана Каменова, разпознаваха качества на героите по цитати от текста и ги поставяха в зависимост от това дали принадлежат към „златната“ или „черната“ река.
С помощта на дигиталния инструмент Padlet учениците бяха предизвикани да влязат в ролята на съдници и защитници, като съставяха аргументи и контрааргументи. Допълнителна творческа задача беше трансформиращият преразказ от името на герой, като фокусът беше поставен върху образа на мащехата и нейната роля в сюжета. Чрез Padlet учениците направиха и самооценка, осъзнавайки собственото си участие и напредък.
В заключение учениците стигнаха до извода, че в живота всеки сам избира в коя „река“ да живее – златната или черната, и че изграждането на ценности е лична отговорност. Урокът затвърди посланието, че трябва да бъдем добри, човечни и отговорни, защото духовният свят определя и материалния.
───── ❈ ❈ ❈ ─────
Днес в 5.б клас Коледният дух изпълни класната стая. Проведен бе иновативен интегриран урок по български език и литература и технологии и предприемачество на тема „Коледният дух. Предметите „оживяват““, който превърна ученето в преживяване, изпълнено с емоция, смисъл и творчество.
В литературната част учениците проследиха обичаите и традициите, свързани с Бъдни вечер и Коледа – тяхната символика, послания и дълбокия смисъл на празника. Те осмислиха как традициите ни свързват, как носят надежда, доброта и светлина и защо Коледа е повече от празник – тя е усещане.
В частта по технологии и предприемачество децата изработиха коледна украса с еконасоченост – венци, Дядо Коледа, снежни човеци и свещници от рециклирани материали. Заедно с г-жа Александрова учениците представиха своите изделия, разказаха какви материали са използвали и как са вложили сърце и душа във всяко творение. Обсъден беше и предприемаческият елемент – как тези изделия могат да бъдат предлагани, как се свързват с благотворителността и каква кауза могат да подкрепят.
Дигиталната част на урока допълни магията. Г-жа Каменова предизвика учениците чрез работни листове да създадат емоционални истории по групи – за свещника, венеца и Дядо Коледа. Децата изградиха сюжет, илюстрираха своите предмети в CapCut чрез мобилно устройство и превърнаха историите си във видеоклипове, в които оживяха техните идеи, чувства и въображение.
В края на урока чрез wordwall учениците показаха какво са научили, а през цялото време класната стая беше изпълнена с коледна музика, настроение и усещането, че Коледа е емоция. Финалът беше истински вълнуващ – обобщението, че Коледният дух не е в подаръците, а в сърцето; не в цената на предметите, а в любовта, топлината и добротата, които влагаме в тях и споделяме с другите.
Един урок, който показа, че когато предметите „оживяват“, знанието се превръща в преживяване, а Коледният дух – в истинска ценност.
───── ❈ ❈ ❈ ─────
Вълшебен иновативен урок с приказката „Златната ябълка“!
Нашите ученици размишляваха, твориха и споделяха добри думи . С помощта на Canva създадоха красиво дърво с ябълки на добродетелите, а за финал представиха мини театър в кутия по мотиви от приказката
Браво на децата за въображението, екипната работа и усмивките!
На урока присъства г-жа Елка Станева, директор на училището.
Нашето семейство е нашата сила!
Учениците от 2.в клас с любов изработиха своите родословни дървета в един иновативен урок по родинознание.
Един урок, изпълнен с любов, гордост и семейни истории.
ИНОВАТИВНИ ПРАКТИКИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2024-2025 Г.
С Решение № 507 от 18 юли 2024 г. за приемане на Списък на иновативните училища в Република България за учебната 2024/2025 година училището продължи да е включено в списъка на иновативните училища в страната. Иновациите в новия проект на образователната институция са в 1. „а“, „б“ и „в“ клас, както и в 4.“а“, „б“ и „в“ клас. В рамките на три последователни години чрез иновативни методи по учебните предмети – български език и литература, родинознание, човекът и природата и технологии и предприемачество ще се използва интерактивна и адаптивна обучителна система.
- Анекс към договора
- Работна среща по НП „Иновации в действие“
- Второ СУ „Н.Й.Вапцаров“ взе участие в тридневен форум за иновации, организиран от РУО- Монтана и СУ „Иван Вазов“ – Вършец
- На 11.04.2025 г. се проведе открит урок по родинознание и технологии и предприемачество на тема „Празнуваме с песни и вкусен хляб“ бе проведен в 1.б клас от г-жа Цветелина Миткова- кл.ръководител и г-жа Маринела Митова- учител по професионално обучение, както и с участието на ученици от 12.клас с професия „Хлебар-сладкар“.
- Урокът е част от НП „Иновации в действие“ и се проведе пред ЧОУ „Мария Монтесори“- гр. Добрич, ОУ „Отец Паисий“- гр. Силистра и ППМГ „В.Левски“- гр. Смолян.
- Под мотото „Иновации, традиции и креативност“ първокласниците, водени от своя класен ръководител се запознаха с пролетните празници и традициите свързани с тях. Специален акцент бе поставен на Лазаровден и Цветница, а малките ученици демонстрираха познания за празниците,пяха и танцуваха традиционни песни и танци. Г- жа Миткова им представи презентация, а след това изненада класа и присъстващите със специалните си гости- учениците от 12.клас, с професия „Хлебар- сладкар“ . Те представиха най-важната част от българската трапеза- хлябът. Показаха, под прякото ръководство на г-жа Митова, как се меси хлябът, но по- интересно за малките ученици бе декорацията на хляба. Всички първокласници бяха провокирани да покажат творческите си заложби- намесваха хляб, създадоха зададени на томбола фигури и се превърнаха в малки „хлебар-сладкари“.
- С много емоции и вълнение първокласниците не само научиха повече за пролетните празници, но и се научиха практически да създават хлябове в различни форми и декорации.
към галерията
На 11.04 учениците от 4.а клас станаха част от изявите във връзка с НП „Иновации в действие“ представени пред ЧОУ „Мария Монтесори“- гр. Добрич, ОУ „Отец Паисий“- гр. Силистра и ППМГ „В.Левски“- гр. Смолян.
Г- жа Мариета Димитрова- кл. ръководител и г-жа Адриана Каменова- учител по БЕЛ, заедно с учениците от 4.а клас и учениците от 7.клас представиха урок на тема „Българският език- древен, лесен и интересен“.
Урокът включваше различни интерактивни и иновативни елементи- драматизация, ролеви и групови задачи, проектни дейности, презентация за българския език и Апостола на свободата, езикови задачи по формат на НВО с интерактивен подход, създаване на собствен текст по критерии и песни.
Всички езикови задачи включваха художествени текстове посветени на образа на Васил Левски.
В края на урока учениците бяха убедени, че езикът ни е древен, лесен и интересен, както и че тази древност е отговорност за всяко следващо поколение. С тази мисъл учениците обещаха да учат прилежно правилата, да четат, да почитат езика и да бъдат отговорни в обучението си по български език.
С вълнение и патриотично настроение, в края на урока, четвъртокласниците изпяха песен,посветена на Апостола.
към галерията
На 11.04 в училищната библиотека бе проведен интеративен урок по БЕЛ с учениците от 1. а клас на тема
„ В гнездото ” по Ангел Каралийчев.
Урокът е част от дейностите по НП „Иновации в действие“ и бе представен пред ЧОУ „Мария Монтесори“- гр. Добрич, ОУ „Отец Паисий“- гр. Силистра и ППМГ „В.Левски“- гр. Смолян.
Първокласниците се потопиха в света на Каралийчев, ръководени от г-жа Нина Которова-кл. ръководител на 1.а клас и г-жа Анжелика Милева- ст.учител по БЕЛ, участие взеха и учениците от 5.б клас.
Урокът включваше различни иновативни и интерактивни методи- създаване на текст, драматизация, разказ от определен герой, илюстрация на откъс, проект от пластилин и отговори на въпроси по художествения текст.
По един различен начин първокласниците показаха своите умения да разчитат и създават текст, да изграждат проект по него и да приемат света на литературата като възможност за изява на творческите си заложби.
към галерията
На 10.04. в кабинета по природни науки на Второ СУ „Н. Й. Вапцаров“ -Монтана се проведе иновативен интердисциплинарен урок на тема „За чиста околна среда. Опазване на природата”.
Урокът е част от НП „Иновации в действие“.
Учениците от 4. а клас с класен ръководител г-жа Мариета Димитрова, г-жа Малена Иванова – ст. учител по изобразително изкуство и г-жа Габриела Иванова – учител по музика, представиха урока пред учители и ученици от ЧОУ „Мария Монтесори“ Добрич, ОУ „Отец Паисий“ Силистра и ППМГ „В. Левски“ Смолян.
Четвъртокласниците разказаха как с дейността си човекът нарушава равновесието в природата и чрез кои свои действия я опазва и съхранява.
Представиха презентации за опазване на природата и за история на природозащитното дело в България.
Разделени на три отбора, бяха на скаутски лагер в равнината, гората и планината. Разказаха за многообразието и взаимоотношенията между организмите в съобществата.
Решиха кръстословица, в която бяха включени видове защитени растения и животни.
Г- жа M. Иванова представи ученическите произведения, нарисувани в съчетание с отговорите на кръстословицата и показващи знания за биоразнообразието и важността на опазване на природата.
Всяка рисунка беше уникална посвоему и отразяваше таланта и вътрешния свят на всяко от децата. Вдъхновени и ентусиазирани от темата, те бяха вложили много чувства и емоции, вярвайки, че допринасят нещо и от себе си. Творбите им не са просто художествени изрази, а и послание за опазване на околната среда и защитени видове растения и животни. Тя разказа за художниците откриватели, които по време на своите експедиции са допринесли за развитието на ботаниката и зоологията.
В края на урока учениците, разделени на комисии за опазване на околната среда, представиха система от мерки, с които да се погрижат за природата. С помощта на семействата си бяха изработили хранилки и къщички за птици.
Представиха и рисунки – проекти за билборд за опазване на птиците и животните, опазване на паркове и градини и опазване на водите.
Те демонстрираха не само своя талант, но и своята ангажираност към по – добър свят и че най – малкото усилие за опазване на околната среда има значение.
Учениците, под ръководството на г-жа Г. Иванова, пяха песни за природата и екологията, а в края на урока, заедно с гостите, показаха умения да играят добруджанско хоро.
Урокът показа ангажираност на учениците към темата за природата и значението и за живота на човека.
към галерията
На 10.04.25г. се проведе иновативен интердисциплинарен урок по ЧП и ТП на тема ,,Енергията около нас. Ключът към бъдещето на околната среда“ с учениците от 4.в клас, пред учители и ученици от градовете Добрич,Силистра и Смолян по НП „Иновации в действие“. Г-жа Камелия Георгиева, класен ръководител на четвъртокласниците, и г-жа Светлана Спасова, учител по ЧП и биология и здравно образование в прогимназия, представиха урока по интересен и различен начин. Учениците си припомниха наученото от раздела ,,Движение и енергия“ чрез интерактивна игра. Проведоха дебат за зелената енергия и възобновяемите енергийни източници. Влязоха в ролята на водещи по емисията новини на ВТОРО ТИ ВИ, а техните учители бяха репортери, които излъчваха предаването от мястото на събитието. Четвъртокласниците представиха презентация за зелената енергия и изработените от тях макети на соларни панели, ветрогенератори и ВЕЦ. Урокът завърши с музикален щрих, като учениците поздравиха гостите с песента ,,Еко рап“.
На финал всички се почерпиха с домашно приготвени изделия, направени от родителите на децата.
Урокът имаше STEM насоченост. Именно чрез STEM обучението учениците развиват критично мислене, учат се да разрешават проблеми, развиват комуникационни и презентационни умения, които са им нужни в реалния живот.
към галерията
На 10.04. в кабинета по история и цивилизации бе проведен иновативен бинарен урок по родинознание и музика на тема: „Моето родно селище“ с учениците от 1. в клас с кл. ръководител г-жа Галя Иванова, ЦОУД – г-жа Галя Аспарухова и г-н Николай Стефанов – учител по история.
Урокът е част от дейностите по НП „Иновации в действие“ и бе представен пред ЧОУ „Мария Монтесори“- гр. Добрич, ОУ „Отец Паисий“- гр. Силистра и ППМГ „В.Левски“- гр. Смолян.
Учениците се запознаха с името на държавата и особеностите на конкретното селище, в което живеят, с помощта на проекти. Господин Стефанов се включи в урока, за да разкаже на първокласниците за изграждането на град Монтана през Средновековието в периода на Османското владичество. Урокът имаше за цел да покаже как учениците се справят с учебния материал и тяхното отношение към родината. Те показаха, че обичат своята родина и почитат своя роден край. В началото и в края на урока, класът показа и музикални умения изпявайки песните „Аз съм българче“ и „Родно място“.
към галерията
На 09.04.25г. бе проведен иноватовен бинарен урок по човека и природата и технологии и предприемачество на тема: „Космическо пътуване в Слънчевата система“ с учениците от 4.б клас.
Урокът е част от НП „Иновации в действие“ и на него присъстваха учители и ученици от градовете Добрич, Смолян и Силистра.
Г- жа Мая Спасова- кл.ръководител и г-жа Красимира Александрова -учител по компютърно моделиране, чрез иновативни методи и подходи подпомогнаха учениците да демонстрират своите знания по ЧП за небесните тела.
Четвъртокласници представиха презентация на своето пътешествие- приключение в Космоса, като мислено летяха и кацаха на отделните планети и разказваха за тях.
Разделени от г-жа Александрова на два екипа, с капитани и говорители, изработиха проекти на космически машини, с които искат да летят – роботи, марсоходи, летящи чинии, необикновени ракети.
Докато екипите работеха, Йоана Светлинова и Мартин Гергов представиха на гостите, чрез Скрач, любопитни факти за Слънчевата система, а въпросите имаше и за гостите.
Учениците показаха и предварително изработени от тях проекти на Космоса.
Урокът бе емоционален, а един от изработените проекти бе подарък за директора на училището-г- жа Станева.
към галерията
На 09.04.25г. в класната стая на 1.в клас бе проведен интердисциплинарен иновативен урок по БЕЛ и технологии и предприемачество на тема „Приказният свят на модерните пеперуди“ с класен ръководител г-жа Галя Иванова и ЦОУД г-жа Галя Аспарухова, учител по БЕЛ- г-жа Татяна Езекиева и ученици от 5.а клас и г-н Илия Илиев учител по професия „Фотография“ с ученици от 8. клас.
Урокът бе изнесен пред г-жа Нина Кирилова-ст. експерт по професионално обучение и учители от гр.Добрич, гр. Силистра и гр. Смолян и е част от НП „Иновации в действие“.
Чрез драматизацията учениците имаха възможност да преживеят съдържанието на приказката по емоционален и интерактивен начин. Класната стая е организирана така, че да насърчава творческата изява и участие на учениците, също така и приемственост между първи и пети клас. Учениците от професия “ Фотография“ потопиха малките ученици в света на фотографията. - На 19.12.2024 г. във Второ СУ „Н.Й.Вапцаров“ бе проведен иновативен урок по ТП и литература на тема: “ Да празнуваме заедно Бъдни вечер и Коледа“.
Урокът бе осъществен от г-жа Мая Спасова и г-жа Кр. Александрова, заедно с учениците от 4.б клас и учениците 7.б клас.
Пред директора на училището- г-жа Станева, учители и родители учениците рецитираха тематични стихове, представиха презентация за обичаите на предстоящите празници, изработиха коледна украса и подаръци за всички присъстващи. Целият процес на изработване се осъществяваше на екипи, в които се включиха двата класа и родители от 4.б клас.
Емоционалният урок приключи с почерпка, включваща кулинарни изкушения от трапезата на Коледа.
Поздравления за всички участници! Специални благодарности и към родителите, които станаха част от вълнуващия урок.
към галерията
На 27.11.2024 г. най-малките ученици от 1.в клас проведоха бинарен иновативен урок по родинознание и музика, под ръководството на г-жа Галя Иванова и г-жа Галя Аспарухова.
Темата на урока бе „Моето родно селище“, в него учениците се запознаха с особеностите на родното им място.
Лаура Георгиева от 8. клас подкрепи учениците, като разказа за своето родно селище. Всеки първокласник представи с исторически факти и табло за своето родно място. Представянето на родния край бе подсилено с песента „Аз съм българче“ на Рая Павкова и песента „Родно място“на Иван Дяков и Ивана Дякова.
Емоционалният урок имаше за цел да подсили патриотичните чувства в първокласниците и гордостта им от принадлежността им към родното им място!
галерия
разказ за с. Благово – видео
история за построяването на язовир „Огоста“ – видео
разказа за лапидариума в гр. Монтана – видео
На 17.10.2024 г. с учениците на 2. а клас на Второ СУ „Никола Йонков Вапцаров“ – град Монтана се проведе бинарен урок по литература и музика на тема „Най-хубавото“ и „Малка мома“ с
г-жа Заряна Веселинова и г-жа Габриела Иванова.
С помощта на кръстословица върху изучения материал учениците демонстрираха своите знания по четене. Следва беседа за любими български приказки и видовете такива. Приказката се чете по роли със задача да се открият героите в нея. Чрез подборно четене и преразказ се прави анализ на съдържанието на народната приказка и най-вече върху скритите предмети в заключената стая и тяхното значение. Акцентира се мъдростта на стареца, изразена с думите му, че няма нищо по-хубаво на този свят от труда и учението. Поуката се открива и в народните мъдрости и задачите на медията. След това се обяснява подробно с клипче от интернет какво е хурка, вретено, пътят на вълната от овцата до преждата и как се преде. Баба на дете от класа демонстрира на живо как се преде с истинска хурка и вретено, което предизвика във второкласниците истински интерес и забавление. Урокът по четене завършва с драматизация на приказката „Най-хубавото“.
Следва плавно преминаване към урока по музика. Учениците показват своите знания върху изучения материал по музика с кръстословица на медията- познават учени музикални инструменти, разпознават марш и валс, откриват на колко се брои ръченицата. Пеят народната песен „Малка мома“ и танцуват право хоро под звуците на песента „Боряно, Борянке“.
Директорът на училището г-жа Елка Станева поздрави второкласниците с показаните знания по четене, музика и уменията им за драматизация, танцуване и пеене. Пожела им винаги да помнят завета на мъдреца от приказката, а именно да се учат и да се трудят, защото няма нищо по-хубаво на този свят от труда и знанията.
Демонстрация на живо как се преде с истинска хурка и вретено – видео
По повод Седмицата на иновативните практики бе изнесен открит урок по английски език в 3.в клас от г-жа Дамянка Гаврилова, класен ръководител на класа. Темата на урока беше ,,Miss Fairy collects postcards“. Гости бяха учители и ученици от Трето ОУ ,,Иван Вазов „, гр. Берковица, както и колеги от нашето училище.Третокласниците показаха отлични знания по английски език и много добри умения за работа с интерактивен дисплей. Справиха се блестящо и в устната комуникация по чуждия език. Гостите споделиха, че урокът им е бил изключително интересен и увлекателен.
Поздравления за учителите и учениците!
Открит урок по родинознание бе изнесен във 2. „б“ клас от г-н Благовест Тонев на тема „Официални празници. Семейни и битови празници“.
Гости на урока бяха учители и ученици от Трето ОУ „Иван Вазов“- гр.Берковица, директорът на Второ СУ „Н.Й.Вапцаров“, както учители от училището.
В урока бе представено празнуването на различните етноси в нашата родина-българи,роми,евреи,арменци,мюсюлмани. Учениците показаха ,че всички етноси имат сходни ритуали и обичаи, но при всеки от тях си има и специфики. Представени бяха изучените официални празници в България.
В края на урока децата изпяха песен за Апостола и Радецки, като герои за всички в България. Учениците, макар и малки на възраст, показаха знания относно различните етноси и традиции в България.
Учениците от шести клас проведоха иновативен урок по математика. Г-жа Петрова им представи историята, възникването и развитието на Декартова координатна система, съчетана с постери.
След това учениците бяха разделени в четири екипа – „Математици“, „Умници“, „Шампиони“ и „Мислители“, на случаен принцип, като всеки екип се бори за най-добро представяне в предстоящите задачи. В първа задача учениците, по зададени точки, целиха по жива координатна система, за да определят в кои квадранти са точките.
В работен лист „Лабиринт“ учениците решаваха задачи с действия с рационални числа. В matific отборите намираха точка по зададени координати. На финала на урока, чрез mozaBook, изгледаха презентация, запознаха се с интересни факти за приложение на знанията си в ежедневието и научиха как да обозначат изображението с изброените предложения.
Всеки екип изработи табло по поставена задача с търсене и свързване в последователност на точки по координати.
ИНОВАТИВНИ ПРАКТИКИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2022-2023 Г.
В седмицата на представянето на иновативни практики по НП „Иновации в действие“ бе проведен бинарен урок по история и география. Г-н Севделин Иванов и г-н Илия Илиев с помощта на учениците от 5.а клас представиха пред гостите от ОУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Попово, ОУ „Отец Паисий“ – с. Водица, ОУ „Константин Фотинов“ – гр. Лом темата за „Миналото и настоящето на страните от континента Африка. В земите на Римската империя“.
Чрез разнообразни групови и индивидуални задачи, както и електронни ресурси беше представена връзката между Римската империя и държавите от северната част на Африка, чиито територии са били част от нея. Сред поставените задачи бяха попълването на свитъци, работа с 3D анимация на земното кълбо чрез платформата Mozaik, изчисляване на средната гъстота на населението в Римската империя и записване на данните с помощта на римски цифри.
Учениците изработиха своя туристическа брошура за страните от Северна Африка, която представиха пред гостите и ги поканиха на виртуално пътешествие в избрана от тях страна. Урокът завърши със сканиране на QR код, който отведе нашите възпитаници до решаването на кръстословица чрез мобилните им устройства. Поздравления за труда на учителите и учениците!
Представянето на иновативните уроци по НП „Иновации в действие“ продължи и днес. Пред гостите от ОУ „Климент Охридски“ – гр. Попово, ОУ „Отец Паисий“ – с. Водица, ОУ „Константин Фотинов“ – гр. Лом бе представен иновативен урок по БЕЛ, ИТ и музика с учениците от VI „б“ клас. Темата на урока бе „Под игото“ и главата „Представлението“.
Под ръководството на г-жа Александрова учениците представиха чрез Scratch сюжета на драмата „Многострадалната Геновева“ и демонстрираха отлични умения за програмиране. Подкрепени от г-жа Каменова, учител по БЕЛ, шестокласниците изработиха комикс със свои реплики за илюстриране на сюжета на главата „Представлението“. Демонстрирани бяха и добри театрални умения, за да се покаже културата на публиката в Бяла черква и проблемът за сливането на реалност и изкуство, поставен от Вазов.
За да покажат знанията си, учениците решаваха тест в Kahoot. Финал на урока бе песента „Къде си вярна, ти любов народна“, подготвена от г-жа Цветанова – учител по музика. Поздравления за иновативния урок, въображението и творчеството на учителите и учениците!
Във връзка с НП „Иновации в действие“ беше проведен интердисциплинарен урок по литература, религия и информационни технологии. Пред гостите от ОУ „Климент Охридски“ /град Попово/, ОУ „Отец Паисий“ /село Водица/ и ОУ „Константин Фотинов“ /град Лом/ г-жа Татяна Езекиева, г-жа Анжелика Милева и г-жа Галина Георгиева представиха урок на тема: „Добротворство и щастие в разказа „Серафим“.
Учениците емоционално драматизираха откъси от творбата. С интерес и задълбочено разкриха нравствената същност на героите в разказа. Показаха достойнството и въздействието на добрия човек. Разсъждаваха върху ценностите, основани на милосърдието, благородството, човещината. В хармония с Йовковия текст интерпретираха вълнуващо притчата за милостивия самарянин. Разказаха за свети Николай Чудотворец като образец на милосърдие.
Чрез Scratch представиха благородния жест на светеца, станал предобраз на Дядо Коледа. Посочиха Дядо Добри като пример на милосърдие днес и чрез презентация разкриха живота, възгледите и безкористните му дарения. Доказаха, че благородството е възможно днес чрез презентация за благотворителността на учениците от Второ СУ „Никола Йонков Вапцаров“.
Включен бе и възвишеният библейски химн на истинската любов (Първо Коринтяни, 13 глава). Урокът беше изключително емоционален и стигна до сърцата.
Представяне на иновативен урок по НП „Иновации в действие“ пред гостите от ОУ „Климент Охридски“ – гр. Попово, ОУ „Отец Паисий“ – с. Водица, ОУ „Константин Фотинов“ – гр. Лом, във Второ СУ „Н. Й. Вапцаров“ – град Монтана.
Г-жа Цветелина Петрова, г-жа Галина Георгиева и г-жа Красимира Александрова представиха бинарен урок на тема: „Интерпретирането на данни и приложението на математиката в часовете по компютърно моделиране и информационни технологии“. Целта на урока бе да представи пред аудиторията как по интересен и креативен начин математиката и информационните технологии се допълват при създаването на иновативни проекти.
С активното участие на учениците от 5.а клас бяха демонстрирани по впечатляващ начин превъплътяването на математически и логически задачи в интерактивни проекти посредством отворения код за програмиране Scratch. Учениците демонстрираха спортен дух, бързина и логическо мислене и в организираното математическо състезание.
Във Второ СУ „Н. Й. Вапцаров” се провежда седмица на представяне на иновативните практики по НП „Иновации в действие”. Педагози от ОУ „Климент Охридски” – гр. Попово, ОУ „Отец Паисий” – с. Водица, ОУ „Константин Фотинов” – гр. Лом наблюдават иновациите в училището.
Откриването поставиха г-жа А. Милева, учител по БЕЛ, и г-жа М. Иванова, учител по изобразително изкуство, които заедно с учениците от 5.а клас пренесоха гостите „В света на древногръцките богове“. Петокласниците, облечени като древногръцки богове, разделени на екипи, представиха проектите си. Учениците показаха добри знания за древногръцката митология.
М. Иванова запозна петокласниците с особеностите на античното изкуство. Учениците и гостите се докоснаха до велики образци на старогръцката архитектура и скулптура. Часът завърши с интересна картинна игра с богове и митологични герои. Поздравления за иновативния урок, въображението и творчеството на учителите и учениците!
ИНОВАТИВНИ ПРАКТИКИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2021-2022 Г.
Открит интерактивен урок по история и цивилизации, с иновативни елементи, беше проведен с учениците от V „а“ клас. Темата на урока беше „Културата на Древния изток“ и се проведе по метода „обърната класна стая“. За целта на учениците им бяха представени предварително материали (видеоклип, план на урока), с които предварително се подготвят, а по време на часа участват в дискусии, отговарят на въпроси и изпълняват задачи по темата.
Онлайн ресурси, които се използват по време на час, са свързани с платформата Mozaweb, където има 3D ресурси и с Google Maps. Бяха представени и макети на египетските пирамиди, които учениците изработиха.
На 21.12.2021 г. в 4.а клас с класен ръководител П. Анастасова се проведе иновативен урок по проект „Български език и литература, математика и ЧО“ по иновативна програма на тема „Мъдростта на народното творчество“.
По интересен и забавен начин учениците обобщиха знанията си. Преразказваха, драматизираха, гледаха приказки на мултимедията, четоха подготвени народни пословици и поговорки, задаваха си гатанки, споделяха любопитни легенди. Часът завърши с любими народни песни.
Ролева игра сценка. Учител – представяне на презентация. Клас – отговори на въпроси.
Открит иновативен урок по български език и литература, проведен с учениците от 4 „б“ клас на 22.12.2021 г. Темата на урока беше „Компютърът, който пише на Дядо Коледа“.
На учениците беше предварително възложена домашна работа да напишат писма до Дядо Коледа и да се запознаят с текста. По време на часа отговаряха на въпроси, участваха в дискусии и изпълняваха задачи, свързани с урока.
Бяха изградени взаимовръзки между предметите български език и литература и компютърно моделиране. Учениците представиха и интересни факти и обичаи за предстоящите коледни празници.
Учител с класа. Учебна работа с класа. Презентация. Учебна работа с класа.
На 22.12.2021 г. с учениците от 5 „б“ клас бе проведен иновативен урок по география и икономика на тема: „Планетата Земя – форма, размери, движение“.
В урока г-н Илия Илиев демонстрира различни методи на иновацията чрез интересна презентация с много богати снимки и видеоматериали. Запозна учениците с представите на древните хора за формата на Земята.
Учениците чрез интерактивен сайт solarsystemscope се запознаха и усвоиха знания за особеностите на Земята като планета от Слънчевата система – нейните размери и форма, място, движения около оста ѝ и около Слънцето и последствията от тях.
Бяха въведени понятията: земна ос, равноденствие, слънцестоене.
Чрез интерактивни 4D карти и VR (виртуална реалност) очила учениците се запознаха с планетите от Слънчевата система. Попълниха работни карти с имената на планетите и изчислиха, че за 8,33 минути слънчевите лъчи от Слънцето достигат до планетата Земя.
В края на урока, по забавен и интересен начин чрез играта Kahoot, учениците провериха своите знания.
Учител с ученик – представяне на проект. Проект. Кахут. Работен лист. Медийни пособия.
На 21.12.2021 г. се проведе открит иновативен урок по български език във V клас. Темата на урока беше „Речниково и граматично значение на думата. Видове думи според звуковия състав и лексикалното им значение“ – обобщение.
Урокът беше осъществен по метода на обръщането на класната стая. По време на часа беше използвана мултимедия, учениците работиха върху раздадените листове за отговори.
На вниманието на класа бяха представени предварително подбрани от преподавателя обобщителни упражнения, целящи да покажат създадените познавателни умения на петокласниците.
Чрез подходящи интерактивни методи бяха организирани речеви ситуации. Упражненията създадоха динамика, активираха наученото, а учениците показаха умения за осмисляне на лексикалната и граматична същност на думата, познаване на видовете думи, работа в екип и самоконтрол.
Урокът имаше обобщаващ характер и ролята на преподавателя бе сведена до „наблюдател“, а всички останали дейности бяха осъществени от учениците.
На 20.12.2021 г. бе проведен урок с иновативни елементи по български език и литература във V „а“ клас. Темата на урока бе „В света на фолклорните вълшебни приказки“.
Той бе за нови знания, които учениците сами достигнаха чрез метода на обучението в класната стая. На учениците бе предоставена възможност сами да изведат основни понятия, да покажат функционална грамотност, съобразителност и умения за разчитане на текст и извеждане на изводи.
Използвани бяха ресурси: презентация, работни листове в Worksheets, Sway, както и ролеви игри с цел по-ясно разбиране на елементите на вълшебната приказка „Тримата братя и златната ябълка“.
Открит интерактивен урок по математика бе проведен с учениците от V „б“ клас. Темата на урока бе „Събиране на десетични дроби“.
Методът, по който се проведе урокът, бе свързан с пететапния изследователски подход. За целта беше изработена презентация, по време на часа бяха раздадени материали на учениците за по-лесно усвояване на материала, а класът беше разделен на отбори.
Онлайн ресурсите, които се използваха по време на часа, бяха свързани с платформата wordwall.net.
На 10.03.2022 г. във Второ СУ „Никола Й. Вапцаров“ се проведе иновативен урок по „Човекът и обществото“, „Български език и литература“ и „Музика“ при учителите Параскева Анастасова и Цветелина Цветанова.
Гости на урока бяха Веселин Найденов – старши експерт по начално образование към РУО – Монтана, Елка Станева – директор на училището, Анжелика Милева и Адриана Каменова – старши учители по БЕЛ, и Теменужка Цветкова – старши учител в начален етап.
Учениците от IV „а“ клас показаха наученото за природните области на България, труда на хората и красотите на родната природа. Работеха свободно с географската карта и терминологията по ЧО. За всеки географски обект четвъртокласниците декламираха стихове, разказваха легенди и представиха интересни факти.
Всичко това се случваше на фона на прекрасната музика от българските композитори Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Петко Стайнов и народни мелодии.
Иновативен урок, посветен на Първи март, с учениците от IV „б“ клас. Изградени бяха междупредметни връзки между български език и литература и „Човекът и обществото“.
Съвместно с г-жа Цветелина Георгиева в урока като гост-учител се включи и г-жа Десислава Димитрова – уредник в Регионален исторически музей – Монтана. Тя показа на учениците различни мартеници, които се съхраняват в музея, и разказа как са се изработвали в миналото.
Един от най-интересните факти, с които се запознаха учениците, е, че през 2017 г. по време на заседанието на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, проведено в Република Корея, „мартеницата“ получи мултинационална номинация и бе вписана в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството.
На финала „внучката на Баба Марта“ поздрави гостите и подари на всички мартенички за здраве и късмет.
* Всички материали са публикувани след получено писмено съгласие на родителите на децата участващи в представителните изяви на Второ СУ „Н. Й. Вапцаров“, гр. Монтана
































































































